Uzm. Klinik Psikolog Elif Aybay hakkında..

 

MiniBiyografi  Elif Aybay-foto

Klinik Psikolog Elif Leman Aybay, İstanbul İtalyan Kız Ortaokulu ve İtalyan Lisesinin ardından İst. Üniversitesi İktisat Fakültesin’den mezun olmuş ve İst. Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans programını tamamlamıştır.

Psikoloji’ye olan ilgisi nedeniyle yeni bir kariyer için kolları sıvayan Elif Aybay 2002-2006 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olarak “Psikolog” ünvanını almıştır. Ardından Maltepe Üniversitesi “Klinik Psikoloji” Yüksek lisans programını “8-12 yaş grubu Kekeme çocuklarda Sosyal Fobi, Sosyal Kaygı ve IQ’nun Tetkiki” konulu tezini başarı ile vererek “Klinik Psikolog” ünvanı almaya hak kazanmıştır.

13 yıldır Psikolog olarak çalışmalarını sürdüren Aybay, çeşitli anaokulu ve rehabilitasyon merkezlerinde, ardından Bakırköy R.S.H. Hastanesinde ve bazı özel psikoloji kliniklerinde çocuk ve yetişkinlere yönelik olarak Klinik Psikolog ve Psikoterapist olarak çalışmalar yapmıştır.

Yanı sıra, bazı Üniversite hastanelerine bağlı kadın danışma merkezleri ve derneklerde psikolog olarak görevler yapmış, çocuk-ergen ve yetişkinlere yönelik psiko-dinamik yönelimli psikoterapi ve test uygulama çalışmalarını sürdürmüştür.

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi nevroz ve psikoz servisleri, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Bölümü’nde master ve doktora stajlarını tamamlamıştır.

Elif Aybay’ın İngilizce, Fransızca ve İtalyanca dillerinden yaptığı bilimsel makale çevirileri çeşitli yayınevlerince yayınlanmıştır. Türk Psikologlar Derneği (TPD) ve Rorschach ve Projektif Testler Derneği (RPTD) üyesi olan Aybay’ın psikoloji dışında edebiyat, sinema, seyir, yabancı diller, kitap vb. özel ilgi alanlarıdır.

Halen, Arel Üniversitesi “Klinik Psikoloji Doktora Programı”na (PhD) devam eden Elif Aybay, Şubat 2019 itibariyle de mesleki çalışmalarını KRM GELİŞİM’de Uzm. Klinik Psikolog / Psikoterapist olarak sürdürmektedir.

Çalışma Konuları:

Çocuk ve Ergenlerde; Yaygın Gelişimsel Bozukluklar (Otizm, Asperger), Depresyon, Bağlanma, Kaygı Bozuklukları, Sosyal Kaygı ve Okul Korkusu, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Öğrenme Bozuklukları, Çocukluk Çağı İkiuçlu Bozukluğu, Davranım Bozukluğu, Konuşma Bozukluklarındaki ( kekemelik vs.) ruhsal sorunlar, Anne-Baba İlişkisi ve Çocuk, Okul Başarısı, Özgüven gelişimi, Öfke Kontrolü, Kardeş Kıskançlığı, Tik Bozuklukları, Boşaltım Bozuklukları (Enkoprezis – Enurezis) vs.

Yetişkinlerde; Depresyon, Bipolar bozukluk), Kişilik Bozuklukları (Borderline KB, Narsistik KB, Bağımlı KB vb.), Kaygı Bozuklukları (Anksiyete, OKB, Panik Atak vb.), Yeme Bozuklukları (Anoreksia Nervoza, Bulimia Nervoza, Obezite vb.).

Ayrıca çocuk ve yetişkinlerle (Rorschach, Tematik Algı Testi (TAT), Çocuklar için Algı Testi (CAT), Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği (WISC-R), Denver II Gelişimsel Tarama Testi, Bir İnsan Çiz Testi gibi testleri uygulamaktadır.

**********

Aldığı Kurs, Sertifikasyon ve Tamamlayıcı Eğitimler:

* WISC-R Zeka Testi Eğitimi – Türk Psikologlar Derneği (2007)

* Bilişsel ve Davranışçı Terapi Eğitimi – Prof. Dr. Mehmet Sungur (2007-2009)

* Rorschach Testi Eğitimi (Yetişkin) – Prof. Dr. Tevfika İkiz (2007-2009)

* Çocuk Vak’a Analizi Eğitimi – Prof. Dr. M. Öztürk (2008)

* 6. İntern Congress of Cognitive Psychotherapy – Roma, İtalya (2008)

* Ergenlikte Sınır Yapılanmalar ve Projektif Testlerle Değerlendirilme Eğt. –   İstanbul Psikanaliz Derneği (2009)

* Okul Çağı ve Ön Ergenlik Dönemi Ruhsal İşleyişin Projektif Testlerle  Değerlendirilmesi – İst. Psikanaliz Derneği (2010)

* Bebeklikten Erişkinliğe; W.Winnicott Kuramı – İst. Psikanaliz Derneği (2011)

* Obezite Tedavisinde Psikolojik Müdahaleler – Çatı Danışmanlık (2011)

* Psikodinamik Yaklaşım ve Çocuk Rorscach ve CAT Test Eğitimi – Yrd. Doç. Dr. Neslihan Zabcı (2010-2012)

* Çocuk Çizimleri Eğitimi – Rorschach Pojektif Test. Der. Çocuk Merkezli Oyun Terapisi ve 8 haftalık Süpervizyon Eğt. – Pdr. Uzm. Filiz Çetin (2013-2014)

* Bağımlılıkla İlgili Sorunlara Yaklaşım Eğt. – Prof. Dr. Kültegin Ögel (2015)

* Otizmde Davranış Problemleri ve Konuşma Bozuklukları – Dka Eğitim ve Danışmanlık (2016)

* Şema Terapi Uluslararası Sertifikasyon Eğt. – Dr. Alp Karaosmanoğlu (2016)

* Temel Bağımlılık Sertifika Programı,17 saat – Prof. Dr. Kültegin Ögel (2017)

* XXII. Rorschach Congress – Paris, France (2017)

* Dinamik Psikoterapi Eğitimi – Kln. Psk. Hakan Kızıltan (2018-2019)